Podobne nazwy inny wygląd. Drzwi płytowe vs drzwi płycinowe

Nowoczesne drzwi wejściowe z przeszkleniem można wykonać w wielu wersjach konstrukcyjnych. Chcemy przybliżyć dwa rodzaje projektów. Choć ich nazwy bardzo przypominają siebie nawzajem, to jednak pod względem konstrukcyjnym różnią się zasadniczo.

Drzwi płytowe

Nazywa się je też ramowymi. Podstawą konstrukcji jest rama. Ten element konstrukcyjny dźwiga na sobie wszelkie obciążenia. Po obu stronach ramy nośnej zamontowane są płyty okrywające. Pomiędzy obie warstwy płyty instalowana jest warstwa wyciszająca i izolująca, a także uzbrojenie skrzydła w system rygli i zamków. W dłuższym boku panelu montuje się zawiasy odpowiednio do wagi drzwi. W celu zamontowania przeszklenia trzeba wcześniej poczynić zmiany konstrukcyjne w ramię, by przystosować ją do montażu bloku składającego się z wieloszybowego panelu szklanego.

Drzwi płycinowe

Jak poprzednio i w tym modelu występuje rama. I tu o dziwo jest widoczna. Jest ozdobą konstrukcji. Widoczny element wykonuje się najczęściej ze szlachetnej odmiany drewna. Rama dzieli połać skrzydła na mniejsze płaszczyzny. Służy także do zamontowania zamka wraz z klamką, zawiasów oraz dodatkowych zabezpieczeń antywyważeniowych i przeciwwłamaniowych. Układ ramy pozwala bez przeszkód wybrać miejsce pod przeszklenie. Między powstałą kratownicę ramy wpasowane są elementy wypełniające tak zwane płyciny.

Apartament versus mieszkanie