Sejf domowy- czy warto zainwestować w takie urządzenie?

Domowe sejfy cieszą się coraz większą popularnością. Możemy w nich przechowywać pieniądze, kosztowności, czy ważne dokumenty. To niewielkie, funkcjonalne i stosunkowo niedrogie urządzenie, pomoże nam poczuć się pewnie, bo podczas naszej nieobecności w mieszkaniu, kosztowności i dokumenty będą dobrze zabezpieczone, chronione przed kradzieżą, ale także zalaniem czy pożarem.

Sejf to nie tylko bezpieczne, ale i bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu zgromadzimy wszystkie ważne dokumenty w jednym miejscu i nie będziemy już musieli sobie zaprzątać głowy ich szukaniem. Poza kosztownymi przedmiotami, jak a przykład pamiątkowa biżuteria rodzinna, czy gotówka, do sejfu warto włożyć wszelkie akty notarialne, ważne umowy, paszport, zapasowe klucze do mieszkania czy dodatkowe kluczyki do auta. Sprawdź, jaki sejf wybrać do domu.

Czy warto mieć sejf domowy?

Na sejf warto się zdecydować nie tylko wtedy, gdy mamy w domu sporo kosztowności, czy jesteśmy zamożni. Warto go założyć choćby po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo ważnych domowych dokumentów. Niestety włamania, kradzieże, a także zalania czy inne nieprzewidziane zdarzenia mogą dotknąć każdego z nas. Pomyślmy o tym i zabezpieczmy swoje dokumenty. Ich ponowne wyrobienie może się wiązać z dużymi kosztami i mnóstwem problemów. Lepiej temu zapobiec.

Sejf kupujemy raz na lata- często raz na całe życie. Jest to urządzenie bardzo praktyczne i trwałe. Może być niewielkie lub duże, w zależności od naszych potrzeb i możliwości.

Pamiętajmy, żeby dobrze przemyśleć miejsce na sejf w mieszkaniu. Będzie ono raczej stałe, ponieważ trzeba go zakotwiczyć solidnie w podłożu.

Sejf może być:

– wolnostojący,

– meblowy,

– ścienny.

Zanim wybierzemy urządzenie do swojego domu, warto dobrze się zastanowić, pomyśleć, co i w jakiej ilości chcemy w nim przechowywać oraz gdzie będzie nam najwygodniej z niego korzystać.

Jaki sejf wybrać do domu?

Wybór domowych sejfów jest duży. Różnią się one między sobą nie tylko wielkością i typem, ale również wytrzymałością na zniszczenie oraz stopniem zabezpieczeń.

Wybierając sejf domowy, zwróćmy szczególną uwagę na takie kwestie jak:

– certyfikat i klasa sejfu.

Do każdego dobrej jakości sejfu dołączony jest certyfikat poświadczający zgodność z europejskimi normami bezpieczeństwa. W takim certyfikacie znajdziemy informację o klasie odporności na włamanie, do jakiej należy wybrany przez nas sejf. Jest do niej przypisany limit wartości pieniężnej, jaki można bez obaw w nim umieścić.

Pamiętajmy, że zakup wysokiej jakości certyfikowanego urządzenia jest bardzo ważny, ponieważ jest to podstawą do jego ubezpieczenia, a w razie ewentualnego włamania i sforsowania sejfu, również wypłaty ubezpieczenia.

– rodzaj zamka.

Sejfy to specjalnej konstrukcji urządzenia, które wyposażone są w szereg zabezpieczeń w postaci zamków oraz mechanizmów blokowania drzwi. Choć większość rozwiązań jest z góry narzucona przez producentów i nie podlega modyfikacji, to najczęściej sami możemy zdecydować o rodzaju zamka zamontowanym w naszym sejfie.

Do wyboru mamy zamki tradycyjne oraz elektroniczne. Choć większość sejfów jest standardowo wyposażona w zamek kluczowy, to najlepszym rozwiązaniem jest jego połączenie z zamkiem elektronicznym. Takie nowoczesne zamki oferują wiele praktycznych funkcji, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo sejfu. Można je połączyć z systemem alarmowym domu, co pozwoli na przesłanie sygnału o próbie nieuprawnionego otwarcia sejfu do firmy ochroniarskiej. Ponadto sejfy elektronicznego są wyposażone w rejestr zdarzeń, dzięki któremu będziemy mogli w każdej chwili sprawdzić kto i kiedy otwierał sejf.

– rozmiar sejfu.

Wielkość sejfu dopasowujemy oczywiście do swoich potrzeb. Producenci określają ją, podając wymiary urządzenia takie jak wysokość, szerokość, głębokość oraz pojemność w litrach. Jeżeli zamierzamy przechowywać w sejfie takie drobiazgi jak zapasowe klucze do domu czy do auta, paszport i na przykład nieco gotówki czy biżuterii, wówczas w zupełności wystarczy nam nieduży sejf o szerokości oraz wysokości około 45 cm.

Zabezpiecz swój byt

Z kolei, jeżeli sejf potrzebny jest nam na przykład do przechowywania dużego formatu dokumentów nieruchomości lub firmowych, wtedy konieczny będzie zakup większego modelu. Dostępne są również specjalne modele sejfów przystosowane wielkością i kształtem na przykład do przechowywania laptopa, czy broni palnej.

Mały prosty sejf meblowy kupimy już za około 300 złotych. Im większe oraz lepiej wyposażone urządzenie, tym wyższa cena. Naprawdę wysokiej klasy sejf biznesowy to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych. Czy warto kupić sejf? Zdecydowanie tak, ponieważ dzięki niemu będziemy spać bezpiecznie. Jego posiadanie przełoży się również na korzystniejsze warunki ubezpieczenia naszego mieszkania, domu czy firmy.

1 komentarz w temacie “Sejf domowy- czy warto zainwestować w takie urządzenie?

Dodaj komentarz