Apartament versus mieszkanie

Określenie pt.: apartament tak przypadło Polakom do gustu, że stało się ostatnio mocno nadużywane. Nie chodzi przy tym tutaj o nazewnictwo potoczne, ale o oferty widoczne na stronach deweloperów, gdzie apartament często staje się synonimem zwykłego mieszkania. Czy jest to właściwe?

Jednoznacznej definicji apartamentu w terminologii stosowanej na rynku nieruchomości nie znajdziemy. Ten rynek w Polsce jest młody i powstał właściwie dopiero w latach 90., przy wyraźnym boomie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Jest oczywiste, że zwykłego mieszkania nie porównamy do luksusowego apartamentu, ale tutaj występuje pewien trick, gdyż określenie mieszkania apartamentem nobilituje. Deweloperzy w Polsce zapominają przy tym, że również zobowiązuje, gdyż badania ekspertów rynku nieruchomości wykazały, że deklarowane przez deweloperów apartamenty w zaledwie 0,3 procent inwestycji spełniają właściwe wymogi.

Jakie więc cechy powinien posiadać [b]apartament[/b], aby można go było odróżnić nawet od [b]mieszkania o podwyższonym standardzie[/b]?

Apartament = luksus

Aby konkretny obiekt użytkowy można było nazwać apartamentem, musi się on oznaczać przynajmniej kilkoma wyróżniającymi cechami. Pomieszczenia muszą być obszerne i przestronne, cały [b]apartamentowiec[/b] powinien być miejscem strzeżonym przez ludzką ochronę i monitoring oraz posiadać wewnątrz budynku recepcję. Ponadto [b]lokalizacja apartamentowca[/b] musi być atrakcyjna, z dostępem do terenów zielonych albo innych unikatowych cech otoczenia.

Mieszkanie ze znamionami apartamentu spełnia następujące kryteria:

• wysoki standard wykończenia wnętrz;
• wysokość mieszkania min. 2,9 m;
• odpowiedni rozkład pomieszczeń;
• odpowiednie doświetlenie światłem dziennym;
• winda w budynku;
• zadbana i również bezpieczna oraz spokojna okolica.

Prawdziwy apartament zawiera w sobie kuchnię, sypialnię, łazienkę osobną do każdego z pokoi i salon, ale oprócz tego garderobę, biblioteczkę, pralnię oraz podział na część dzienną do przyjmowania gości, a nocną dla domowników.

Klasyczne apartamenty mają w sobie zalety wizualne i użytkowe, znacznie podnoszące komfort codziennej egzystencji. Ich jedyną wadą jest natomiast wysoka cena. Najdroższe apartamenty są oczywiście w centrum największych miast, a ich cena może sięgać nawet kilku milionów złotych. Zważywszy jednak na to, że luksus jest kosztowny, a coraz bardziej pożądany, takim cenom nie można się dziwić, a deweloperzy o tym wiedzą.

Apartamenty – ekskluzywne wykończenie

W przeciwieństwie do mieszkania nawet wysokiej klasy, [b]wnętrza apartamentu[/b] muszą mieć najwyższy standard wykończenia oraz wysoką jakość użytych materiałów. Okładziny z naturalnego drewna lub naturalnego kamienia, marmury, stal nierdzewna, szlachetne tynki, egzotyczne okleiny, czy naturalna impregnowana skóra są w apartamentach standardem. Ponadto we wnętrzach musimy czuć się bezpiecznie, ważne jest więc, aby nasz apartament był wyposażony solidne drzwi i rolety antywłamaniowe, a także system alarmowy.

Co powinno być dla wszystkich oczywiste, inwestycja w najdroższe i najszykowniejsze materiały wykończeniowe, czy wniesienie do wnętrz najdroższych i najnowocześniejszych sprzętów, nie daje gwarancji elegancji i luksusu. Bywa, że jest wręcz przeciwnie, a przeładowany, bez odpowiedniego zaaranżowania apartament staje się pokazem kiczowatości.
Dodatkowo [b]projekt apartamentu[/b] przełoży się nie tylko na jego standard, ale również podniesie albo zaniży jego cenę rynkową. Cechą apartamentu jest oczywiście bogactwo i klasa, ale liczy się również jego wysoka funkcjonalność oraz wygoda. Obecne najlepsze [b]projekty apartamentów[/b] powstają we współpracy profesjonalnych projektantów i designerów wnętrz. Ich pomoc w aranżacji apartamentu jest niezbędna, jeżeli rzeczywiście zależy nam na ekskluzywnym wykończeniu wnętrza i niepowtarzalnym designie.

Podobne nazwy inny wygląd. Drzwi płytowe vs drzwi płycinowe

Ekskluzywność w ekskluzywności, czyli apartament klasy premium

Apartamenty są luksusem samym w sobie, ale mogą jeszcze wyróżniać swoją klasę premium. Co oczywiste, klasa premium zarezerwowana jest dla najzamożniejszych klientów i posiada najwyższy z możliwych standardów. Pomimo jednak tego, że są to najdroższe z lokali do zamieszkania, zainteresowanie apartamentami luksusowymi jest dosyć duże, a ponadto ma tendencję wyraźnie wzrostową.

Standardem wyróżniającym klasę premium są usługi concierge, sprzątanie oraz duża hala garażowa i sale konferencyjne, czy basen, a także sprzątanie.